صفحه اصلی / تولکی و استراحت / تولک رفتن یا پرریزی قناری چیست؟ (توضیح کامل و قدم به قدم)

تولک رفتن یا پرریزی قناری چیست؟ (توضیح کامل و قدم به قدم)

تولک رفتن یا پرریزی قناری چیست؟

تولک رفتن یا پرریزی یک امر طبیعی در قناری ها می باشد که پرنده در بازه زمانی ۴ تا ۸ هفته پرهای قدیمی خود را با پرهای جدید و تازه جایگزین میکند.تولکی رفتن قناری بدین صورت نیست که پرنده به یکباره تمام پرهای خود را ریخته و لخت شود!بلکه به مرور زمان و بستگی به جوان و پیر بودن قناری در بازه ۴ تا ۸ هفته پرها را تعویض میکند.پرریزی فقط مختص قناری نیست بلکه همه پرندگان در فصولهای مخلتلف پرهای خود را تعویض می نمایند که این پرریزی بیشتر در فصل گرما صورت میگیرد.

تولکی قناری در فصل تابستان شروع میشود،زیرا در کشور ما ایران هوا در فصل تابستان گرم میشود و پرنده با بالا رفتن دمای هوا آماده تولکی میشود.در شهرهای گرمسیر قناری ها با بالا رفتن درجه گرما سریعتر خود را آماده تولکی میکنند.تولکی بیماری نیست و یک امر طبیعی می باشد.دمای مناسب برای تولک رفتن قناری بین ۳۲ تا ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد.

پس سعی کنید تا اواسط خرداد جفت ها را جدا کرده و دیگر از قناری های خود جوجه نگیرید.زیرا این کار باعث بهم خودن سیستم بدن قناری میشود و این پرنده بسیار ضعیف در برابر بیماری ها – تخم های خراب -جنس بد پر – تغییر فصل تولکی میشود.پرنده در فصل تولکی بسیار ضعیف است بنابراین باید سعی کنید تغذیه قناری را در این فصل جدی بگیرید تا در برابر بیماری ها در امان باشد.

تولک رفتن

قطره شپشک و پاکسازی قناری:

در مرحله اول حتما بهداشت را رعایت کنید و به قناری ها قطره پشت گردنی شپشک را بزنید تا ۶ ماه واکیسنه شوند.برای پاکسازی کامل قناری از وجود انگل و امراض درونی ترکیب تایلوزین و قطره سولفا در جا آبی را به قناری خود دهید تا در دوران جوجه کشی به مشکل نقطه سیاه جوجه ها نخورید.

آبتنی دادن به قناری:

آبتنی دادن به قناری برای حفظ رطوبت قناری یک روز در میان انجام شود.پس آبتنی را جدی بگیرید زیرا برای پرسازی خوب و کامل قناری به آبتنی نیاز دارد.یک بار در هفته بهتر است در وان آبتنی مقدار ۵ سی سی سرکه سیب خانگی بریزیم تا قناری با آن آبتنی کند.

کم کردن نور در این فصل به مرور:

شدت نور در فصل تولکی به این شرح است که روزی ۵ دقیقه از طول روز کم می کنیم تا  به روشنایی طبیعی برسیم.همچنین میتوانین به جای این کار هر سه روز یک بار به میزان ۱۵ دقیقه روشنایی را کم نماییم تا به روشنایی طبیعی برسیم.

تغذیه قناری در فصل تولکی:

تغذیه در این فصل بسیار مهم است زیرا پرنده ضعیف است و باید حتما انواع تغذیه های مقوی و مجاز این فصب به پرندگان داده شود.سبزیجات – میوه ها – جوانه ها – ذرت – بادام – دان های خنک – ویتامین و…. جز تغذیه قناری ها در این فصل است.پس تاکید میکنیم حتما تغذیه را جدی بگیرید.

نکاتی که باید در فصل تولکی رعایت شود:

+ جداسازی پرنده های نر و ماده (نرها با هم و ماده ها با هم در قفس پران جداگانه)

+ رعایت بهداشت در مرحله اول و زدن قطره شپشک پشت گردنی برای واکسینه کردن

+ پاکسازی قناری برای دفع و نابودی انگل ها (بهترین ترکیب: تایلوزین و قطره سولفا در جا آب)

+ هر روز به میزان ۵ دقیقه روشنایی را کم میکنیم،یا هر سه روز به میزان ۱۵ دقیقه

+ آبتنی دادن قناری ها یک روز در میان(واجب) یک بار همراه سرکه سیب (۵ سی سی)

+ تغذیه و رسیدگی زیاد به پرندگان برای جذب منابع و ویتامین ها و ….

+ حدف دان های گرم به مرور و جایگزین کردن با دان های خنک

 

تغذیه قناری در فصل تولکی (اینجا کلیک کنید)

نویسنده مقاله » فرهاد روحی (ghanaribaz.ir)

 

شاپ برد

این مطالب را نیز ببینید!

جداسازی جفت ها

جداسازی جفت ها و استراحت دادن به مولدهای قناری

جداسازی جفت ها و استراحت دادن به مولدهای قناری جداسازی جفت ها قناری های بالغ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام قناری باز
کلیک کنید