صفحه اصلی / بیماری ها و بهداشت / شپشک قناری چیست و نحوه تست شپشک و راه های درمان آن

شپشک قناری چیست و نحوه تست شپشک و راه های درمان آن

شپشک قناری چیست و نحوه تست شپشک و راه های درمان آن

شپشک قناری :شپشک موجودات ریزی هستند که شبها فعال و از مخفیگاه خود بیرون می آیند.اگر از نی های تو خالی پلاستیکی استفاده میکنید آنها را با نشیمنگاه چوبی تعویض کنید.چرا ک یکی از مخفیگاه های شپشک ها داخل نی های پلاستیکی تو خالی است.

برای تست شپشک ابتدا یک دستمال کاغذی سفید را تا کنید و در لای قفس روی چوب نشیمنگاه قفس قرار دهید.شب دستمال را قرار دهید و صبح دستمال را باز کنید.این کار را سه شب انجام دهید.اگر شپشک در قفستون باشه انها را در دستمال کاغذی خواهید دید.شپشک های عاشق مخفی شدن در لای و درزهای تاریک می باشند.شب ها که برق ها خاموش میشود از مخفیگاه بیرون آمده سپس به جان قناری ها خواهند افتاد.

شپشک قناری

 

علائم های وجود شپشک در قناری ها:

خالی شدن و ریختن پر قسمت هایی از بدن پرنده

خارش زیاد در پرنده

لاغر شدن قناری

پف کردن و کم تحرکی

 

راه های پیشگیری و درمان شپشک قناری:

بهترین روش برای مقابله با این موجودات ریز و دردسرساز رعایت بهداشت قفس و محیط نگهداری قناری می باشد.در طول سال 2 مرتبه قطره شپشک پشت گردنی برای قناری ها باید استفاده کنید.خانواده های مکتین که با نام های عرفا مکتین،ایور مکتین و… شناخته میشوند به سادگی در داروخانه های دامپزشکی موجود و قابل خرید است.

بعد از فصل جوجه کشی و بعد از فصل تولکی از قطره شپش های پشت گردنی برای قناری ها استفاده میشود.یک قطره پشت گردن و بین دو کت روی پوست پرنده بندازین .این ناحیه و ناحیه کشاله ران به دلیل اینکه پرنده توانایی نوک زدن رو نداره مناسب هستند.بعد از قطره تا 4 روز آبتنی قرار ندهید و تا سه روز از تغذیه سرد استفاده کنید.مثل: مخلوط تخم کاهو و تخم کاسنی.

 

توجه: بیش از یک قطره شوک به پرنده وارد میشه و اگر تازه کار هستید با گوش پاک کن یک قطره به پشت گردن بین کت روی پوست بمالید.

 

نویسنده مقاله: فرهاد روحی (ghanaribaz.ir)

 

 

شاپ برد

این مطالب را نیز ببینید!

عصاره سیر برای قناری

عصاره سیر برای قناری و فواید آن و روش تهیه و مصرف

عصاره سیر برای قناری و روش تهیه و مصرف آن عصاره سیر برای قناری : …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام قناری باز
کلیک کنید